دکتر الهام تیزرویان

پوست، مو و زیبایی

تاثیرات پروبیتیک ها روی پوست

فهرست موضوعات

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که مصرف کافی از آن‌ها از طریق برخی از مواد غذایی، بر تقویت ایمنی، کنترل دیابت، تقویت کبد و به خصوص عملکرد مطلوب دستگاه گوارش تاثیر مثبتی دارد.

اما موضوعی که شاید از آن غافل باشیم تاثیرات پروبیوتیک‌ها روی پوست است به طوری که در شاخه پزشکی پوست و مو از پروبیوتیک‌ها در درمان انواع مشکلات پوستی مثل اگزما، پسوریازیس، قارچ‌های پوستی، جوش و عفونت‌های پوستی استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله ما راهمراهی کنید تا با تاثیرات پروبیوتیک‌ها روی پوست بیشتر آشنا بشویم.

پروبیوتیک‌ها چطور عمل می‌کنند؟

پروبیوتیک چیست ؟

پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های بی ضرر و در عین حال مفیدی هستند که در روده انسان‌ها و حیوانات زندگی می کنند. پروبیوتیک‌ها با خواص دارویی که دارند می‌توانند در درمان برخی از بیماری‌ها کاربرد داشته باشند. از طرفی از آن‌ها به عنوان مکمل، جهت حفظ بیشتر سلامتی بدن استفاده می‌شود.

طبق تعریفی که از سوی بهداشت جهانی WHO از پروبیوتیک‌ها اعلام شده است: پروبیوتیک‌ها به میکروارگانیسم‌هایی اطلاق می‌شود که در صورتی که به حد کافی مصرف شوند اثرات مثبتی برای سلامتی خواهند داشت.

ویژگی‌های پروبیوتیک

در کنار اینکه تاثیرات پروبیوتیک‌ها روی پوست شناخته شده است دارای انواع ویژگی‌های مثبت هم هستند که از جمله آن‌ها به شرح زیر است:

 • تقویت دستگاه گوارش با افزایش باکتر‌های مفید روده
 • تقویت سیستم ایمنی
 • مقابله با دیابت
 • تقویت کبد با دفع سموم اضافی از بدن
 • کمک به کاهش وزن و چربی‌سوزی
 • کمک به رفع اختلالات روانی و عصبی
ویژگی‌های پروبیوتیک

انواع پروبیوتیک

به طور معمول یک گونه قارچ تک سلولی و دو گونه باکتری، منشاء اصلی پروبیوتیک‌ها خواهند بود. در مجموع انواع پروبیوتیک‌ها عبارتنداز:

 • لاکتوباسیل اسیدوفیل: معروف‌ترین گونه پروبیوتیک‌ها باکتری لاکتوباسیل اسیدوفیل است و بیشتر در غذاهای تخمیر شده مثل ماست و کفیر یافت می‌شود. این نوع پروبیوتیک در مشکلات گوارشی مثل اسهال یا سوءهاضمه اثرات مثبتی دارد و گنجاندن مواد غذایی حاوی این نوع باکتری مفید، تاثیرات مثبت بر پوست هم خواهند داشت..
 • بیفیدو باکتریوم: این نوع باکتری ها به طور معمول در روده‌ها وجود دارند که با افزایش سن تعداد آن‌ها کاهش می‌یابد. لبنیات و غذاهای تخمیری منبع سرشار از پروبیوتیک از نوع بیفیدو هستند که تاثیرات مطلوبی بر سلامت کل بدن به خصوص پوست، گوارش، ایمنی و سطح قند خون دارند.
 • ساکارومایسیز بولاردی: این نوع پروبیوتیک، نوعی قارچ تک سلولی بوده که قادر است در ایجاد توازن باکتریایی مخاط بدن انسان از قبیل مخاط دستگاه تناسلی زنانه و گوارشی بسیار موثر باشد.

پروبیوتیک‌ها چطور عمل می‌کنند؟

بدون شک تاثیرات پروبیوتیک‌ها روی پوست، گوارش و به طور کلی سلامت هر چه بیشتر بدن با عملکرد خاص این نوع میکروارگانیسم همراه است. پروبیوتیک‌ها از طریق مهار رشد باکتر‌ی‌های عامل بیماری‌زا موجب سلامت کلی بدن می‌شوند. همان طور که اشاره کردیم محل زندگی پروبیوتیک‌ها در روده‌ها است و از این طریق از جذب باکتری‌‌های بیماری زا پیشگیری می‌کنند. اما به چه طریقی پروبیوتیک‌ها مانع جذب و فعالیت باکتر‌ی‌های مضر در بدن می‌شوند:

پروبیوتیک‌ها چطور عمل می‌کنند؟

مصرف مواد مغذی روده

 باکتری‌های مفید و مضر در روده‌ها از طریق مصرف مواد مغذی رشد و تکثیر می‌شوند. با افزایش تعداد پروبیوتیک‌ها در روده‌ها، طبیعتا مواد غذایی مصرفی برای باکتری‌های مضر کمتر شده و موجب حذف آن‌ها از روده‌ها می‌شود.

چسبیدن به سلول‌های روده‌ای

 پروبیوتیک‌ها به سلول‌های روده متصل شده و تکثیر می‌شوند. با افزایش تعداد پروبیوتیک‌ها، محل چسبندگی به سلول‌های روده برای باکتری‌های بد کاهش یافته و به این طریق از روده خارج می‌شوند.

افزایش اسید لاکتیک

 پروبیوتیک‌ها موجب ترشح اسید لاکتیک در روده‌‌ها می‌شوند که طبیعتا ph روده‌ها کاهش یافته و سبب نابودی باکتر‌های مضر و بیماری زا می‌شود.

افزایش عملکرد دستگاه گوارش

طبق تحقیقات انجام شده، پروبیوتیک‌ها نقش فعالی در افزایش عملکرد و به نوعی کارایی بیشتر روده‌ها دارند. افزایش حرکات روده‌ای از جمله مواردی است که در افرادی که پروبیوتیک بیشتری مصرف می‌کنند دیده می‌شود که در نتیجه از سوء هاضمه و یبوست پیشگیری خواهد شد.

تقویت ایمنی بدن

پروبیوتیک‌ها می‌توانند فعالیت گلبول‌های سفید بدن را تقویت کرده و به این طریق موجب افزایش قدرت ایمنی بدن شوند. تقویت قدرت ایمنی همواره با سلامت هر چه بیشتر بدن به خصوص پوست همراه خواهد شد.

سلامت پوست

بهترین مواد غذایی حاوی پری بیوتیک که باید مصرف کنید

انواع مواد غذایی وجود دارند که حاوی مقادیر بالایی از پروبیوتیک‌ها هستند، حتی بعضی از مواد غذایی خاصیت افزایش‌دهنده رشد و تکثیر پروبیوتیک‌ها را در روده‌ها دارند. در مجموع از جمله مواد غذایی حاوی پروبیوتیک‌ها شامل موارد زیر است:

 • میوه و سبزیجات حاوی پروبیوتیک مثل موز، سیب، مارچوبه، سیر
 • محصولات لبنی مثل ماست، کفیر، گودا، پنیرلاکتیکی، پنیر چدار، موزارلا
 • شیر‌های غنی شده با انواع پروبیوتیک‌ها
 • محصولات غذایی تخمیری مانند کلم ترش، سرکه سیب،کیمچی، چای کمبوچا
 • انواع ترشی سبزیجات تهیه شده با سرکه چون ترشی لوبیا سبز، ترشی کلم بروکلی، ترشی هویج، ترشی کلم قرمز و…

نکته: برخی از مواد غذایی هم هستند که مصرف آن‌ها سبب تحریک و به نوعی تکثیر رشد پروبیوتیک‌ها در روده‌ها می‌شود که از جمله آن‌ها شامل عسل، سیب، جوانه گندم و گوجه فرنگی است.

خاصیت ضد پیری پروبیوتیک‌ها

از جمله تاثیرات پروبیوتیک‌ها روی پوست، خواص ضد پیری آن‌ها است. پروبیوتیک‌ها به چند طریق باعث جوانسازی پوست می‌شوند. تنظیم ph پوست و به نوعی حفظ ph پوست در حالت نرمال، باعث سلامت و جوانی بیشتر پوست می‌شود. از طرفی پروبیوتیک‌ها باعث تولید کلاژن بیشتر در پوست خواهد شد. کلاژن از جمله فاکتور‌های موثر در داشتن پوست سالم، شاداب و بدون چین و چروک است که با افزایش سن تولید آن کاهش می‌یابد.

خاصیت ضد جوش پروبیوتیک‌ها

خاصیت ضد جوش پروبیوتیک‌ها

یکی از علت‌های مهم ایجاد جوش و آکنه‌های پوستی، مشکلات گوارشی و در نتیجه سموم باقی مانده از دفع ناقص روده‌ها است. پروبیوتیک‌ها به نوعی با کمک به دفع کامل و رفع یبوست، تنظیم چربی در بدن، کاهش وزن و… می‌توانند سبب رفع جوش و آکنه‌های پوستی شوند.

طبق مطالعات انجام شده کسانی که مستعد جوش‌های پوستی هستند با مصرف مواد غذایی و مکمل‌ها پروبیوتیک‌ها، بهبودی نسبتا کاملی در بروز جوش در پوستشان ایجاد می‌شود. پزشکان پوست و مو همواره در کنار اقدامات و توصیه‌هایی که برای درمان آکنه ارائه می‌دهند، از پروبیوتیک‌ها به عنوان کمک‌ درمان‌ها استفاده می‌کنند.

الهام تیزرویان دکتر زیبایی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

تماس تلفنی

تلفن

اینستاگرام

منو

جستجو
مقالات
لیزر مو
فیلر و بوتاکس
ریزش مو
جوانسازی

فهرست موضوعات

پرسش از دکتر