دکتر الهام تیزرویان

پوست، مو و زیبایی

بوتاکس زیر بغل

فهرست موضوعات

بوتاکس که به دلیل مبارزه با چین و چروک معروف شده است، می تواند باعث آسودگی دائمی از یک وضعیت شرم آور دیگر نیز شود: تعریق بیش از حد زیر بغل. اولین مطالعه ی بلند مدت درباره ی تزریق بوتاکس در درمان اختلال شایع تعریق نشان می دهد که تزریق آن می تواند به طور ایمن، تعریق زیر بغل را کاهش دهد. بنابراین تزریق بوتاکس زیر بغل دائمی نیست. 

بوتاکس زیر بغل بهتر است یا کرم نئودرم؟

تعریق بیش از حد زیر بغل در افراد

این عارضه که در اصطلاح پزشکی به عنوان هایپرهیدروز زیر بغل (axillary hyperhidrosis) شناخته می شود به گونه ایست که افراد مبتلا به آن، برای حفظ دمای طبیعی بدن خود تا چهار برابر بیشتر از حد معمول عرق می کنند. افراد مبتلا به این اختلال اغلب از مشکلاتی که در اجتماع دارند، رنج می برند و می گویند که به طور قابل توجهی در فعالیت های روزمره ی آن ها مزاحمت ایجاد می کند.

تحقیقات نشان می دهند که بوتاکس برای تعریق زیر بغل در یک دوره ی دو ساله، یک گزینه ی درمانی ایمن و مؤثر است. FDA، سازمان غذا و داروی امریکا، بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) را برای درمان هایپرهیدروز زیر بغل که با کرم های تجویزی یا ضد تعریق ها بهبود پیدا نمی کنند، در جولای 2004 (تیر ماه ۱۳۸۳) تأیید کرد.

بوتاکس  زیر بغل از نظر پزشکی

بوتاکس از تزریق سم بوتولینوم، بیماری هایپرهیدروز را کنترل و درمان میکند. این تزریق ها به طور موقت یک ماده ی شیمیایی در بدن که غدد عرق را تحریک می کند را مسدود کرده و در مدت تقریباً چهار تا شش ماه باعث کاهش تعریق فرد می شود. این روش درمانی نسبتاً بدون درد است و اکثر بیماران نیازی به بیهوشی ندارند. در صورت تمایل، پزشکان می توانند قبل از تزریق، کرم بی حس کننده یا یخ روی پوست بیمار بمالند. بیماران معمولاً بلافاصله پس از تزریق فعالیت های عادی خود را از سر می گیرند.

محققان در یک پژوهش سه ساله؛ ایمنی، اثربخشی درمان مکرر با تزریق بوتاکس را روی افراد مبتلا به هایپرهیدروز زیر بغل و تاثیر این درمان بر کیفیت زندگی آن ها را بررسی کردند و نتایج خوبی بدست آمد.

بوتاکس برای تعریق زیر بغل

چگونه تزریق بوتاکس برای درمان تعریق عمل می کند؟

تزریق بوتاکس مانع ترشح استیل کولین (acetylcholine) می شود. این انتقال دهنده ی عصبی، برای ارسال سیگنال تعریق، به غدد عرق شما متصل می شود. معمولاً هنگامی که دمای بدنتان افزایش می یابد، سیستم عصبی شما غدد عرق را فعال می کند. بدن شما با عرق کردن خود را به طور خودکار خنک می کند. اما در افراد مبتلا به هایپرهیدروز، عصب هایی که به غدد عرق سیگنال می دهند بیش فعال هستند.

هنگامی که بوتاکس را مستقیم در ناحیه ای از بدن خود تزریق می کنید که همیشه عرق می کند، عصب های بیش فعال شما اساساً فلج می شوند. وقتی عصب ها نتوانند به غدد عرق سیگنال دهند، شما عرق نخواهید کرد. با این وجود، بوتاکس فقط از تعریق در ناحیه ی خاصی که در آن تزریق انجام شده، جلوگیری می کند.

برای درمان تعریق، در کجای بدن از بوتاکس استفاده می شود؟

در حال حاضر بوتاکس فقط برای درمان تعریق زیر بغل تایید شده است. پژوهش های معتبر نتایج متفاوتی یافته‌ اند اما شواهد فراوانی در مورد این وجود دارد که بوتاکس می‌ تواند تولید عرق زیر بغل را تا بیش از ۵۰ درصد در مدت حداقل ۶ ماه کاهش دهد.

استفاده از کرم و دارو برای کنترل عرق زیر بغل

بسیاری از بیماران مبتلا به هایپرهیدروز داروهای موضعی یا درمان های گیاهی را برای تسهیل شرایط خود امتحان می کنند اما این دار‌وها یا فقط فواید موقتی دارند یا اصلاً هیچ فایده ای ندارند. خوشبختانه درمان های موثری مانند بوتاکس در دسترس است. در صورت پاسخ نگرفتن از بوتاکس تنها راه حل باقی مانده جراحی توراسیک در دسترس است. اما باید بدانید اثر بخشی هیچ کدام از این داروها به اندازه ی تزریق بوتاکس یا بوتولنیوم به زیر بغل نمیباشد. داروهای مورد استفاده برای درمان هایپرهیدروز عبارتند از:

مزایای بوتاکس زیربغل

1_ ضد تعریق ها 

پزشک شما ممکن است یک ضد تعریق حاوی آلومینیوم کلرید (درایسول) تجویز کند. این محصول می تواند باعث سوزش پوست و چشم شود. این ضد تعریق را معمولاً قبل از رفتن به رختخواب روی پوست استعمال کنید سپس زمانی که از خواب برخاستید، محصول را با آب بشویید و پاک کنید و مراقب باشید که با چشمانتان تماس نداشته باشد. اگر در صورت مصرف پوستتان دچار سوزش و خارش شد، ممکن است کرم هیدروکورتیزون به شما در رفع آن کمک کند.

2_ پماد ها

یک کرم تجویزی حاوی گلیکوپیرولات ممکن است برای هایپرهیدروزی که روی صورت و سر تأثیر می گذارد، کمک کننده باشد.

3_ داروهای بی حس کننده

برخی از داروهای خوراکی، مواد شیمیایی ای را که به عصب های خاصی اجازه ی برقراری ارتباط با یکدیگر را می دهند، مسدود می کنند. این موضوع می تواند تعریق را در برخی افراد کاهش دهد. عوارض جانبی احتمالی مصرف این دار‌وها شامل خشکی دهان، تاری دید و مشکلات مثانه است.

مطب پوست مو زیبایی دکتر الهام تیزرویان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

تماس تلفنی

تلفن

اینستاگرام

منو

مقالات
لیزر مو
فیلر و بوتاکس
ریزش مو
جوانسازی

فهرست موضوعات

پرسش از دکتر