دکتر الهام تیزرویان

پوست، مو و زیبایی

آیا تزریق بوتاکس خوب است؟

فهرست موضوعات

همانطور که همه می دانند تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین فرایند های زیبایی است. این فرایند ضمن سادگی و مقرون به صرفه بودن، روشی عالی برای رفع خطوط و چروک صورت و کاهش سن ظاهری افراد است. بوتاکس، عنوانی جایگزین برای سم بوتولینوم است که پس از تزریق به بدن عضلات آن ناحیه را فلج می کند.

این سم با تزریق به عضلات صورت به کاهش چروک کمک کرده و ظاهری جوان تر به مصرف کنندگان هدیه می دهد. بسیاری از افراد تزریق بوتاکس را از دهه 20 یا 30 سالگی خود شروع کرده و بدین روش فرایند پیری صورت خود را به تاخیر می اندازند.

تاثیرات تزریق بوتاکس

با این که روز به روز به طرفداران این فرایند افزوده می شود، اما افراد باید قبل از انتخاب بوتاکس از مزایا و معایب آن آگاه باشند. در این مطلب قصد داریم به فرایند تزریق بوتاکس پرداخته و ویژگی های مثبت و منفی آن را بیان کنیم.

بوتاکس چگونه کار می کند؟

بوتاکس یک فیلر پوستی نبوده و از این جهت با دیگر فرایند های رفع چروک تفاوت دارد. در این روش، پزشک ماهر در این زمینه، بوتاکس را مستقیم به درون چروک، خط یا خط اخم وارد کرده و با تزریق بوتاکس عضله زیرین آن را به طور موقت فلج می کند. پس از تزریق یاد شده، ناحیه درمان شروع به صاف شدن کرده و تا حداکثر 4 ماه به همان حالت می ماند.

مزایای تزریق بوتاکس

آیا بوتاکس خوب است؟ مزایای تزریق بوتاکس به قدری فراوان است که این فرایند به عنوان پر مصرف ترین فرایند زیبایی غیر جراحی شناخته می شود. در سال 2016، با 4 درصد افزایش نسبت به سال قبل تعداد 7 میلیون و 50 هزار تزریق بوتاکس در ایالات متحده آمریکا انجام شده است. بوتاکس هنگام استفاده به عنوان یک فرایند زیبایی یک روش فوق العاده برای صاف کردن خطوط و چروک به شمار می رود.

با این که سازمان غذا و داروی آمریکا تزریق آن برای رفع خطوط اخم و دور چشم را تایید کرده است اما این دارو برای رفع خطوط صورت و گردن نیز به کار می رود.

نتایج تزریق بوتاکس ماندگاری بالایی داشته اما متقاضیان برای تمدید آن ها باید دوباره به پزشک خود مراجعه کنند. پزشک هنگام تزریق بوتاکس از سوزن های بسیار نازک و ریز استفاده کرده و بیمار معمولا نیازی به بی حسی موضعی نیز نخواهد داشت.

پزشک ماهر از محل و عملکرد عضلات مختلف صورت و گردن آگاهی داشته و تزریق بوتاکس به دست آن ها بسیار ایمن خواهد بود.

حین تزریق بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟

پس از آن که پزشک مناسب بودن فرایند را برای بیمار تایید کرد، مقداری داروی بوتاکس به عضلات ایجاد کننده خطوط و چروک تزریق می شود. سوزن های به کار رفته در تزریق بوتاکس به قدری ظریف هستند که اغلب بیماران نیازی به بی حسی موضعی نخواهند داشت. تعداد تزریق ها نیز به وسعت و شدت مشکلات پوستی متقاضی بستگی دارد.

چروک های مختلف نیازمند تعداد متفاوتی از تزریق های بوتاکس هستند. به طور معمول، فرایند تزریق بیشتر از 20 دقیقه طول نمی کشد. تزریق بوتاکس برخلاف جراحی پلاستیک، نیازی به بستری شدن یا استراحت نداشته و فرد بلافاصله پس از اتمام آن می تواند به خانه یا محل کار خود باز گردد. پس از اتمام فرایند، به مدت چندین دقیقه یک کیسه یخ یا کمپرس سرد بر روی صورت بیمار قرار داده می شود.

بهتر است در چند روز اول پس از فرایند از انجام ورزش یا فعالیت های شدید خودداری شود. مالش نواحی درمان می تواند سبب جا به جایی بوتاکس به نواحی ناخواسته شده و افراد باید از این کار به شدت اجتناب کنند.

مزایای استفاده از بوتاکس

تزریق بوتاکس فرایندی است که می توان در بازه استراحت ناهار نیز آن را انجام داد. کل این فرایند معمولا ظرف 10 دقیقه انجام شده و بهترین گزینه برای افراد پر مشغله به شمار می رود. همچنین، عدم نیاز به استراحت یا بستری پس از تزریق، از دیگر مزایای این فرایند است که بازگشت فوری به زندگی طبیعی را ممکن می سازد. از دیگر مزایای استفاده از بوتاکس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تزریق بوتاکس

1_ مشاهده سریع نتیجه درمان

نتایج به دست آمده از تزریق بوتاکس به سرعت قابل مشاهده هستند. نتایج بسته به هر فرد متفاوت بوده اما به طور میانگین، اوج نتایج را می توان از 2 الی 7 روز پس از تزریق مشاهده کرد.

2_ کم تهاجمی بودن فرایند

تزریق بوتاکس یکی از کم تهاجم ترین فرایند های زیبایی به شمار می رود. این فرایند با استفاده از سوزن های بسیار نازک انجام شده و نتایجی مشابه جراحی لیفت صورت ایجاد می شود.

3_ صرفه اقتصادی

هزینه تزریق بوتاکس در مقایسه با جراحی های زیبایی بسیار مقرون به صرفه بوده و اکثر متقاضیان توانایی پرداخت آن را خواهند داشت.

4_ عوارض جانبی کمتر نسبت به سایر روش های زیبایی

بوتاکس در صورتی که به درستی تزریق شود به دیگر نواحی بدن انتشار نیافته و در مقایسه با جراحی های زیبایی خطرات کمتری خواهد داشت. با این حال، تزریق بوتاکس همانند هر فرایند دیگری ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشد. البته، اکثر این عوارض جانبی ظرف مدت چند روز برطرف می شوند.

5_ کاربرد های چندگانه بوتاکس

هر چند بوتاکس بیشتر با کاربرد آن در زمینه زیبایی شناخته می شود اما طیف وسیعی از کاربرد های دیگر نیز در زمینه پزشکی دارد. برخی از رایج ترین موارد مصرف بوتاکس شامل درمان میگرن مزمن، هیپر هیدروزیس یا تعریق شدید، بی اختیاری مثانه، درد مرتبط با اختلالات مفصل فکی گیجگاهی و کاهش جای زخم آکنه می شوند.

6_ موقت بودن نتایج

یکی از بهترین مزایای تزریق بوتاکس دائمی نبودن نتایج آن است. در صورت عدم رضایت از نتایج فرایند و پشیمانی از دریافت آن، به آسانی می توان جهت رفع اثر آن از عضلات صبر کرد.
بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از فیلر چانه 

معایب تزریق بوتاکس

یکی از جنبه های کلیدی تزریق بوتاکس که هم در دسته مزایا و هم در معایب جای می گیرد، موقت بودن نتایج آن است. نتایج به دست آمده از تزریق بوتاکس موقت بوده و تنها 3 تا 6 ماه ماندگاری دارند. متقاضی باید جهت حفظ نتایج درمانی هر چند وقت یک بار جهت انجام دوباره فرایند به پزشک مراجعه کند. از دیگر عوارض تزری بوتاکس میتوان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

1_ درد و کبودی

تزریق بوتاکس به طور کلی دردناک تصور نمی شود. با این حال، برخی بیماران ممکن است مقداری درد را تجربه و در برخی موارد مقداری کبودی را نیز مشاهده کنند. درد یاد شده تنها در هنگام تزریق بوده و کبودی فقط 1 الی 2 روز پایدار است.

2_ مقاومت بدن

از آن جایی که فرایند بوتاکس نیازمند تکرار است، تاثیر گذاری آن با گذشت زمان کاهش می یابد. بدن بیماران می تواند نسبت به دارو مقاوم شده و با افزایش تعداد فرایند ها، به افزایش مقدار داروی تزریقی نیاز باشد.

3_ عوارض جانبی احتمالی

درمان با بوتاکس از نظر میزان خطر کم و عوارض جانبی نادر شناخته شده است. عوارض یاد شده نیز معمولا ظرف 24 تا 48 ساعت برطرف می شوند. با این حال، عوارض جانبی ممکن است در برخی بیماران تا چند هفته نیز دوام داشته باشند. افتادگی پلک و بروز واکنش حساسیتی نمونه ای از این عوارض هستند.

عوارض جانبی احتمالی

4_ یخ زدگی یا فلج شدن صورت با بوتاکس

از آن جایی که داروی بوتاکس عضلات برخی نواحی صورت را فلج می کند، مصرف بیش از حد آن می تواند ایجاد حالات صورت همچون لبخند و اخم را برای فرد غیر ممکن سازد. همچنین، امکان دارد صورت فرد در حالتی خاص همچون لبخند، اخم یا موارد دیگر ثابت بماند که معمولا با گذشت چند روز این مشکل برطرف می شود.

بیشتر بخوانید: مزوژل جالپرو بهتر است یا پروفایلو؟


الهام تیزرویان دکتر زیبایی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر زارعی سه شنبه ۱۷ مرداد ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
    سلام دکتر من پیش خودتون یک ماه پیش بوتاکس زیر بغل انجام دادم
    میخواستم بدونم که بوتاکس زیر بغل چه مدت ماندگاری داره؟؟؟
    1. تصویر کاربر دکتر الهام تیزرویان سه شنبه ۱۷ مرداد ۲( 11 ماه پیش)
      سلام عزیزم معمولا سالی یکبار لازمه که شارژ بشه ولی بندرت در بعضی افراد ممکنه نیاز باشه که هر شش ماه تکرار شه🌹
درحال دریافت اطلاعات

تماس تلفنی

تلفن

اینستاگرام

منو

جستجو
مقالات
لیزر مو
فیلر و بوتاکس
ریزش مو
جوانسازی

فهرست موضوعات

پرسش از دکتر